Często zadawane pytania.

Co to jest domena?

Domena to podstawowy składnik internetowej tożsamości. Domena jest elementem adresu internetowego, który kieruje internautów na żądaną stronę. Domeny są kojarzone najczęściej z nazwami własnymi firm lub produktów i w większym uproszczeniu można je podzielić na:

 • narodowe: .pl, .de, .fr, co.uk.
 • funkcjonalne: .com.pl, .info.pl, .net.pl, .edu.pl
 • regionalne: .waw.pl, krakow.pl, .bydgoszcz.pl
 • globalne: .com, .net, .org

 

W bardziej szczegółowym podziale możemy wyróżnić także domeny makroregionów takie jak np.: .asia czy .eu, domeny dla urządzeń mobilnych jak .mobi, .tel. Pełną ofertę domen znajdą Państwo pod adresem domeny.domena.pl. Więcej informacji o domenach: pl.wikipedia.org/wiki/Domena_internetowa.

Co to jest hosting?

 

Hosting stron www to udostępnianie przestrzeni na specjalnie skonfigurowanym serwerze, który obsługuje ruch internetowy. W wydzielonym obszarze serwera przechowywane są pliki stron www, w tym kod i obrazy, oraz poczty e-mail.
 

 • Serwer przez cały czas jest podłączony do sieci i nadzoruje prawidłowe przekazywanie plików użytkownikom wchodzącym na wybrane strony internetowe.
   

 • Aby zobaczyć zawartość strony, użytkownik wpisuje jej adres w przeglądarce – i w ten sposób przesyła do serwera żądanie udostępnienia plików tej strony.
   

 • Przeglądarka tłumaczy adres na serię numerów IP i przekazuje zgłoszenie do serwera, na którym przechowywana jest zawartość wybranej witryny, a serwer odsyła pliki i kod niezbędne do prawidłowego wyświetlenia wyszukiwanej strony.
   

Tak funkcjonują wszystkie strony online – od małych jednostronicowych witryn, przez rozbudowane serwisy i portale po prężnie działające sklepy internetowe. Kluczowym aspektem jest zapewnienie natychmiastowego dostępu wszystkim użytkownikom, którzy w danym momencie chcą wejść na stronę.

 

Z punktu widzenia właścicieli stron online usługi hostingowe odgrywają więc fundamentalną rolę – od ich jakości zależy efektywność działania w sieci.